Vytisknout

Výstava betlémů

4. 12. - 26. 12. 2020 - 24. ročník - ZRUŠENO!

betlemy-titulni-nova

24. ročník výstavy betlémů se vzhledem k současné situaci RUŠÍ!

Děkujeme za pochopení.

plakat betlemy 2019 modra


Ohlédnutí za 21. výstavou betlémů.
Od 8. do 26. prosince 2017 proběhla v prostorách Hladíkovy síně Kolowratského zámku 21. výstava betlémů z kraje Orlických hor. Pět tisíc návštěvníků mohlo obdivovat více než devadesát exponátů od současných tvůrců či sběratelů, kterým patří veliké poděkování. Za zapůjčení betlémů rovněž děkujeme Muzeu a galerii Orlických hor Rychnov nad Kněžnou, Muzeu Východních Čech Hradec Králové a Muzeu zimních sportů, turistiky a řemesel Deštné v O. h. Partneři výstavy: Škoda auto a.s., Mladá Boleslav, Multifoto Rychnov nad Kněžnou, tiskárna Uniprint, Orlický týdeník a Český rozhlas Hradec Králové.


Ohlédnutí za 20. výstavou betlémů.
Od 9. do 26. prosince 2016 proběhla v prostorách Hladíkovy síně Kolowratského zámku jubilejní 20 výstava betlémů z kraje Orlických hor. Obdivovat jste mohli více než šedesát vystavených exponátů od současných tvůrců či sběratelů, kterým patří veliké poděkování. Rovněž děkujeme autorům vánočních ozdob. Další poděkování si zaslouží Škoda auto a.s., závod Kvasiny, Multifoto Rychnov nad Kněžnou, tiskárna Uniprint, Střední škola vizuální tvorby, s.r.o. Hradec Králové, Orlický týdeník a Český rozhlas Hradec Králové.plakat 2016

Výstava betlémů 2016

Kultura Rychnov nad Kněžnou, s.r.o. a Město Rychnov nad Kněžnou ve spolupráci se Střední školou vizuální tvorby v Hradci Králové vás srdečně zvou na jubilejní 20. výstavu „Betlémy z kraje Orlických hor".

Hladíkova síň Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou - to je nové prostředí, které vás v letošním roce uvítá na 20. ročníku výstavy Betlémy z kraje Orlických hor. Shlédnout můžete betlémy dřevěné, papírové, keramické, skleněné, paličkované nebo látkové, nebude chybět ani zajímavá výzdoba stromů různými ozdobami. Čeká vás jistě výjimečný zážitek, kdy budete moci obdivovat mnoho krásných děl, a který vás určitě naladí na adventní a vánoční čas nejen u vás doma, ale i ve vašem srdci.
Během většiny dnů vždy v 16 hodin začínají podvečerní chvilky hudby v nichž se představí žáci Základní umělecké školy Rychnov n. Kn. V pondělí 19. prosince od 16 hodin proběhne přednáška betlémáře Kamila Andrese o restaurování mechanických betlémů, a ve středu 21. prosince od 16 si budou moci přijít děti zasoutěžit ve zpěvu koled. Pro všechny je připravena sladká perníková odměna.

Výstava bude otevřena denně od 9 do 12 hodin a od 14 do 17 hodin.
Dne 24. prosince od 21 do 24 hodin a 25. a 26. prosince od 14 do 18 hodin.


Při slavnostní vernisáži v pátek 9. prosince v 16 hodin vystoupí smyčcový orchestr Orecchie Piccole ZUŠ Rychnov nad Kněžnou.
Výstava betlémů 2015


Velký sál Společenského centra se opět po roce na dva týdny promění v nádherné výstavní prostory, ve kterých budete moci zhlédnout nevšední přehlídku různých druhů betlémů, které vytvořily šikovné ruce současné či minulé generace řezbářů. K vidění tu budou betlémy dřevěné, papírové, keramické, skleněné, paličkované, látkové či plechové, nebude chybět ani zajímavá výzdoba stromů různými ozdobami. Čeká vás jistě výjimečný zážitek, kdy budete moci obdivovat mnoho krásných děl, a který vás určitě naladí na adventní a vánoční čas nejen u vás doma, ale i ve vašem srdci.
Během většiny dnů vždy v 16 hodin začínají podvečerní chvilky hudby v nichž se představí žáci Základní umělecké školy Rychnov n. Kn. a Náchod, Cvrčci z Mateřských škol a polský pěvecký sbor.
Výstava bude otevřena denně od 9 do 12 hodin a od 14 do 17 hodin. Dne 25. a 26. prosince mimořádně jen od 14 do 18 hodin a na Štědrý den od 22 do 01 hodin.
Při slavnostní vernisáži v pátek 11. prosince v 16 hodin vystoupí sbor Carmina pod vedením sbormistra Karla Štrégla, který spolu s žáky dramatického oboru ZUŠ Rychnov nad Kněžnou v režii Petra Hoffmana provede netradiční pojetí vánočního příběhu s názvem „Cestou necestou do Betléma jdou“.


Letos se podíváme během výstavy betlémů „Za betlémy do pohádky“

Velký sál Společenského centra v Rychnově nad Kněžnou se po dobu trvání výstavy promění v pohádkovou scenérii, kde se vedle draků a jiných nestvůr objeví princezny, čerti, vodníci a další bytosti spolu se stovkou betlémů různých velikostí a materiálů.
Svou tvorbu zde představí známí tvůrci nejen z našeho regionu a sběratelé. Premiéru tu bude mít i jediný betlémský obraz Jiřího Trnky, betlém Občanského fóra, několik mechanických betlémů a nespočetné množství rozličných ozdob. Zkrátka čeká na vás okouzlující přehlídka lidské dovednosti a umu, svět krásy, klidu a pohody, na který se všichni těšíme v tom adventním čase a v čase Vánoc.
Po všechny dny až do vánočních svátků vždy v 16 hodin začínají podvečerní chvilky hudby a poezie na nichž se představí žáci Základních uměleckých škol z Rychnova nad Kněžnou, Vamberka, Kostelce nad Orlicí a Hradce Králové, Cvrčci z Láně, Ličeňáček a polský sbor Jaskier. Poslední podvečerní chvilka 22. 12. bude věnována všem milovníkům betlémů a betlemářům, s kterými si přijede povídat restaurátor Třebechovického betlému Kamil Andres.
Výstava bude otevřena denně od 9 do 12 a od 14 do 17 hodin. Dne 25. a 26. prosince mimořádně jen od 14 do 18 hodin a na Štědrý den od 21 do 01.
Při slavnostní vernisáži v pátek 5. prosince 2014 v 16 hodin vystoupí rychnovský X tet s premiérovým pásmem koled pod vedením sbormistryně Dagmar Zemánkové.

PhDr. Jan Tydlitát.

betlemy zpravodaj web

Fotogalerie 2014


Autor fotografií: Karel Martinec


Betlémy 2013

V neděli 29. prosince se po 17. hodině zavřely dveře velkého sálu Společenského centra za posledním návštěvníkem výstavy Betlémů z kraje Orlických hor. Její sedmnáctý ročník byl poctou orlickoústeckým betlemářům. A byla to pocta opravdu důstojná. Pod ústředním stromem – velkou borovicovou koulí – upoutaly pozornost velké figury z betlému Jarolíma Štantejského a po celé levé straně defilovaly orlickoústecké malované originály od Vánočního, Tříkrálového, přes Hromniční až po unikátní betlém Postní.

Pestrost materiálů, z kterých byly vystavené betlémy zhotovené, byla letos bezkonkurenční. Vedle papírových ústeckých, přes polychromované nebo přírodní dřevořezby tu nechyběly betlémy z pálené hlíny, ze šustí, z cínu, betlémy textilní, háčkované, paličkované, betlémy perníkové s nepostradatelnou vůní, z vytlačovaného perníku z kouzelných starých dřevěných forem, betlémy z drátu, vytlačované do plechu, betlémy malované na skle, ze sádry, z přírodnin i dřevořezby adjustované do skořápky z kokosového ořechu.

Sešlo se jich tu na 17. výstavě 145, některé tu měly svou premiéru. Nechyběli autoři, jejichž díla jsme tu nikdy nepostrádali, řezbáři Jarmila Haldová, Jan i Václav Plockovi, Jan Červený, Lubomír Zeman. Chloubou výstavy byly díky sběratelům betlémy z 90. let 19. století od známých tvůrců J. Mullera, J. Sperlicha, A. Adámka. Mimořádnou pozornost si zasloužil betlém Jiřího Loudy z Pardubic s průčelím rychnovského zámeckého chrámu Nejsvětější Trojice s výjimečným zachycením Svaté rodiny, která na druhém zámeckém nádvoří přijala pozvání na divadelní loutkové představení Matěje Kopeckého. Na jevišti postavili Lubomír Zeman s Milanem Jíchou velký čtyřmetrový Náchodský betlém inspirovaný podobou středověkého města a hned vedle se těšily oblibě betlémové figury zhotovené na II. Rychnovském dřevořezání 2013.

Kouzelný čtyřmetrový betlém zapůjčily na výstavu autorky Helena Rázková z Javornice a Blanka Kampová z Pardubic. Desítky malebných postav panenek využily k zobrazení staročeského řemeslného betlému. Dalo by se psát o dalších zajímavých výtvorech, mezi něž patřila i mistrovská kovová plastika Františka Bečky z Ústí nad Orlicí i nádherné podmalby na skle Václava Hejnáka z Ústí nad Orlicí. Ale není možné vynechat autorku, která zatím nechyběla na žádné rychnovské výstavě. Háčkované prostorové betlémy stejně jako stovky dokonalých ozdob paní Libuše Hlaváčkové se těší mimořádnému obdivu každý rok. K ní se postupně zapojují další ženy – výtvarnice. Jejich ozdoby háčkované, patchworkové, vyšívané, drhané, ozdoby z drátů, z korálků, stuhové koule, se staly na výstavě přehlídkou lidské dovednosti a skvělých nápadů. Jejich materiálová pestrost překonala všechny předchozí ročníky. Mimořádným hitem byly ozdoby z quillingu zapůjčené od Zdenky Munzarové z Třebihoště. A pokud jste zkoušeli počítat to, co viselo na všech borovicích a stříbrných smrcích v sále, tak vám napovíme. Bylo jich tam 1.150. Nad tou další výstavou si dovolujeme ponechat jeden velký otazník. Ale ta, která před několika dny skončila, určitě stála za to a dle zájmu, jemuž se těšila, se určitě povedla. Děkujeme všem, kteří ji připravili, realizovali, účinkovali v podvečerních vystoupeních a také závodu ŠKODA AUTO Kvasiny za finanční pomoc a mediálním partnerům za skvělou propagaci.

PhDr. Jan Tydlitát

Fotogalerie 2012

Copyright © 2021 Kultura Rychnov nad Kněžnou, s.r.o.. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.
Joomla 2.5 Templates designed by Web Hosting Reviews